Stravenkový paušál 2021

Opravdu na poslední chvíli (31.12.2020) byl ve Sbírce zákonů ČR vyhlášený zákon 609/2020 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony. Jedním z dopadů této novelizace je rozšíření možností, jak přispívat zaměstnancům na stravování, o tzv. peněžitý příspěvek na stravování (stravenkový paušál).

Zaměstnavatel si svůj daňový základ může snížit o 55% hodnoty poskytnutých stravenek, avšak pouze do částky 75,60 Kč za směnu pro rok 2021. Zbylých 45% zaplatí zaměstnanec, nejčastěji ve formě srážky ze mzdy. Pro zaměstnance je příspěvek od zaměstnavatele (tedy výše uvedených 55% hodnoty stravenek) příjmem, který je osvobozený od daně z příjmů a neodvádí se z něj zdravotní ani sociální pojištění.

Od 1.1.2021 tedy může zaměstnavatel využít tři formy tohoto benefitu poskytovaného zaměstnancům v souvislosti se stravováním:

  1. provozování vlastního stravovacího zařízení (poskytování jídla za výhodnou cenu)
  2. poskytování stravování zajištěné jiným subjektem (závoz jídla na pracoviště, stravenky)
  3. peněžitý příspěvek na stravování

První možnost využívají převážně velcí zaměstnavatelé, pro menší zaměstnavatele jsou dostupné ostatní formy odměňování zaměstnanců.

Stravenkový paušál

Nadále zůstává zachovaná možnost poskytovat zaměstnancům stravenky. Zaměstnavatel si svůj daňový základ může snížit o 55% hodnoty poskytnutých stravenek, avšak pouze do částky 75,60 Kč pro rok 2021. Zbylých 45% zaplatí zaměstnanec, nejčastěji ve formě srážky ze mzdy. Touto srážkou se rozumí snížení čisté mzdy při výplatě o 45% ceny poskytnutých stravenek. Pro zaměstnance je příspěvek od zaměstnavatele (tedy výše uvedených 55% hodnoty stravenek) příjmem, který je osvobozený od daně z příjmů. Neodvádí se z něj zdravotní ani sociální pojištění. Tato forma benefitu tedy zvyšuje čistou mzdu zaměstnance, avšak v nepeněžní formě.

Stejný daňový dopad na zaměstnavatele i zaměstnance má poskytování jídel od jiných subjektů. V tomto případě roste čistý příjem zaměstnance, tentokrát ve formě naturální.

Pro mnohé malé zaměstnavatele jsou náklady spojené s agendou stravenek zatěžující. Těmito náklady mohou být provize stravenkovým firmám, evidence stravenek či čas spojený se zajišťováním stravenek. Zákon umožňuje nově poskytnout také příspěvek ve formě peněz. I zde platí omezení jako u stravenek či poskytovaných obědů. Daňový základ si může zaměstnavatel snížit maximálně o příspěvky do 75,60 Kč za odpracovanou směnu, která trvala alespoň 3 hodiny. Pro zaměstnance je pak peněžitý příspěvek na stravování do částky 75,60 za odpracovanou směnu příjmem osvobozeným od daně i pojistného. Jedná se tedy o přímé zvýšení čisté mzdy zaměstnance, které tak může dosáhnout měsíčně přes 1.500 Kč.

Stravenkový paušál a vnitřní směrnice

Pro úplnost je ještě třeba doplnit, že by každá forma zaměstnaneckého benefitu (a tedy i stravenkový paušál) měla být zpracovaná buď ve formě vnitřní směrnice, nebo jako součást mzdového výměru (pokud je benefit poskytovaný selektivně pouze některým zaměstnancům).

Zaměstnanecké výhody pak mohou být poskytované jak zaměstnancům kmenovým (na plný či částečný úvazek), tak zaměstnancům pracujícím na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohody o pracovní činnosti, dohody o provedení práce). Zákon o daních z příjmu však vyžaduje nejméně 3 hodinovou pracovní směnu pro daňově výhodný režim příspěvku na stravování.

Praktický dopad

V rovině praktické se také změní zacházení s benefitem ve formě „stravenkového paušálu.“ Zatímco stravenky jsou vydávané na měsíc (tedy předem a o případně neodpracované směny se krátí nárok na jeich vydání v dalším měsící), peněžitý příspěvek bude poskytovaný za měsíc, tedy zpětně. Jinak by nebylo jasné, kolik směn zaměstnanec skutečně odpracoval (možné změny oproti plánu pracovní doby např. v důsledku nemoci). Mohla by tak vzniknout situace, že by dostal zaměstnanec příspěvek, avšak s povinností jeho zdanění a odvodů pojistného.

Pokud tedy zaměstnavatel chce v roce 2021 zaměstnanci zvýšit mzdu, pak je peněžitý příspěvek na stravování optimálním nástrojem. Představuje jediný dodatečný náklad zaměstnavatele (bez odvodu pojistného). Zároveň se v plné výši dostane přímo zaměstnanci (bez zdanění a zpojistnění). Při úvahách o zvyšování mezd však doporučujeme věnovat pozornost také zrušení superhrubé mzdy a jejím důsledkům na mzdu zaměstnance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *